ANASAYFA
KURUMSAL
HABERLER
DUYURULAR
ETİK KURULU
BİLGİ EDİNME
BAŞVURU FORMLARI
GALERİ
İLETİŞİM
Duyurular
EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ ÇALIŞMALARI -1
EDİRNE ESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ'ın "www.edirnemeydan.com" isimli haber sitesindeki yazıları.

EDİRNE ESOB BAŞKANI EMİN İNAĞ'ın "www.edirnemeydan.com" isimli haber sitesindeki yazıları.

EDİRNE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ ÇALIŞMALARI-1
Değerli okuyucular esnaf ve sanatkar dostlarım;
Bu yazımızdan itibaren, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak belirlediğimiz hedefler ve çalışmalarımız hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Edirne ESOB yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ile beraber esnaf ve sanatkarlarımızın genel gelişimlerine yönelik belirdiğimiz hedefler ve bu hedefler çerçevesinde yaptığımız çalışmalar uzun bir yazı dizi olacak. 5362 sayılı yasa tarafından Birliğe yüklenen en önemli görev meslek odalarının işleyişlerini kontrol etmektir. Ancak EDESOB olarak meslek odalarımıza destek olmak amacıyla esnaf ve sanatkarlarımızın gelişimlerine yönelik çalışmalar yaparak ekonomik yönden güçlenmelerine yardımcı olmayı en önemli hedef olarak belirledik. Bu kapsamda Edirne ilimizde lokomotif sektör olan Turizm konusunda yoğun çalışmalar yapmaktayız. Hepinizin bildiği üzere Edirnemizin tanıtımında çok önemli bir değer olan Edirne Tava Ciğer'in tanıtımına 2002 yıllında katılmaya başladığımız fuarlar ile başladık. Tava Ciğerci esnafımızın da büyük desteği ile Edirne Tava Ciğer bugünkü yerine kavuşmuştur. Edirne denince akla ilk gelen yiyecek olma özelliği kazanmıştır. Edirne Tava Ciğerin tanıtımı konusunda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Edirne Belediye Başkanlığı'nın yoğun çalışmaları ile Selimiye Camii ve Kırkpınar UNESCO listesine girmeyi başardı. Yabancı turistlerin Edirne'ye gelmesi bakımından çok önemli olan bu çalışmada başta Belediye Başkanımız Sayın Hamdi Sedefçi olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız. Biz Edirne ESOB olarakta elimizi taşın altına koyduk ve çalışmalarda sonuna kadar Belediyemiz ile beraber hareket ettik.
Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak bizim belirlediğimiz turizm hedefi ise “Lalapaşa'dan Enez'e Kültür ve Deniz turizmi” sloganı ile özetlenebilir. Bu slogan çerçevesinde çeşitli projeler ve çalışmalar yapmaktayız. Edirne yüzyıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapmış çok önemli bir yerleşim merkezidir. Ve bölgemize adını vermiş olan Traklara ait yüzlerce eser bulunmaktadır. Bu eserleri turizme kazandırdığımızda ilimize gelecek turist sayısındaki artış hayallerimizi zorlamaktadır. Bu konuda Prof.Dr. Engin Beksaç ile çeşitli projeler hazırladık ve hazırlamaktayız. Hazırlayıp sunduğumuz projelerden biri olan “Bana Trakları Anlat” isimli projeyi Avrupa Birliği'ne sunduk. Umut ediyorum ki projemiz kabul edilecek ve hedefimiz doğrultusunda atacağımız adımlar için finansal kaynağı da Avrupa Birliğinden sağlamış olacağız. Proje hakkında detaylı bilgiyi sonraki yazılarımda vereceğim. Edirne ESOB olarak oluşturduğumuz AB ofisinde toplam 5 adet proje sunduk tüm projeleri detaylı olarak anlatacağım. Avrupa Birliği'ne sunduğumuz projelerin bizim için bir diğer önemi de Türkiye'nin Avrupa Birliğine ödediği katılım paylarının tekrar ülkemiz dönmesinde katkımız olduğunu düşünmekteyiz.
Sevgili dostlarım bu yazıda ilk hedefimiz olan turizm konusunda yaptığımız çalışmalara giriş yaptık. Sonraki yazılarımızdan belirlediğimiz hedefler ve hazırladığımız projeleri anlatmaya devam edeceğiz. Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.